Beseda

Beseda se uskutečnila v pondělí 15. 4. Úvod zahájila paní lektorka Alena Strojková hlasováním o principech kamarádství mezi dětmi . S chutí si všichni zazpívali písničku, kterou znali z loňského roku. Děti měly zájem o hraní modelových situací (mluv s kamarádem hezky, nikoho neodstrkuj, nikomu neubližuj). Ve scénkách také děti napomínaly maňáska Heřmánka, když se nechoval kamarádsky a učily ho, jak se má omluvit. S loutkou trénovaly reakci na nepříjemné chování spolužáka „Přestaň, mně se to nelíbí“. Společně žáci vyslovili i reakci „Promiň, už ti to nebudu dělat“ nebo „Omlouvám se.“ Většina dětí správně rozpoznala situaci, která je žalováním a která je šikanou a je potřeba vyhledat pomoc dospělého. Děti dokázaly hezky vyjádřit emoce odstrkovaného chlapce z příběhu. Ve hře Pavučina přátelství si děti dokázaly říct, co se jim na druhém líbí. Nakonec všechny děti vyrobily přáníčko s dárkem pro spolužáka, které si pak děti náhodně vylosovaly z košíku. Na závěr děti dostaly tipy na budování hezkých kamarádských vztahů ve třídě. Se třídou se paní lektorce pracovalo výborně. Doporučuje vracet se s dětmi k probíraným principům kamarádství v každodenních situacích, které zažívají (např. rozdíly mezi nesmyslným žalováním a nahlášením skutečného problému, nebo vhodné a adekvátní reakce na provokování). Základní hesla programu (mluv s kamarádem hezky; nikoho neodstrkuj; nikomu neubližuj) je možné průběžně opakovat např. formou podobných scének. Program byl přínosný, dětem se velmi líbil a ty byly ukázněné a velmi empatické.