Finanční gramotnost u nás

Naše škola se aktivně zapojila do projektu Rozumíme penězům. Kromě běžné výuky se finanční problematikou zabýváme ve dvou projektových dnech ve školním roce.

Náplň projektových dnů vychází z praktických situací, do kterých se každý z nás běžně dostává. Aktivity jsou připraveny tak, aby žáci neřešili své vlastní konkrétní situace ani situace ze svých vlastních rodin.

Den finanční gramotnosti - 1. stupeň

V těchto dnech se žáci stávají rádci svých fiktivních kamarádů, se kterými se v těchto dnech seznámí. Díky tomu diskutují o kapesném, příjmech i výdajích kamarádů. Po celou dobu si vedou jednoduchý papírový rozpočet, aby viděli, jak jednotlivé situace ovlivňují výši naspořených peněz. Žáci tak mají možnost připravit se na některé životní situace v bezpečném prostředí školní třídy.

Den finanční gramotnosti - 2. stupeň

Ve výuce se žáci stávají členy modelových domácností a řeší situace, do kterých se jejich modelová domácnost dostává. Díky tomu pracují s konkrétními zadanými příjmy i výdaji a mohou sledovat rozpočet své domácnosti v horizontu fiktivních pěti let. Po celou dobu si vedou v excelové tabulce rozpočet své domácnosti, aby viděli, jak jednotlivé situace jejich rozpočet ovlivňují. Žáci tak mají možnost připravit se na některé životní situace v bezpečném prostředí školní třídy.

Program Rozumíme penězům vychází i z toho, že každý z nás má spoustu priorit, kterými zdaleka nejsou jenom peníze, respektive výše zůstatku na účtu. Každý z nás má své sny a jde nám o to, abychom se při jejich realizaci nedostali do problémů. K tomu nám může dopomoci finančně gramotné rozhodování.

2014/15 - 1. den FG

2014/15 - 2. den FG