Den Finanční gramotnosti

16. 11. proběhl na naší škole Den finanční gramotnosti. Děti plnily spoustu rozličných úkolů spojených s penězi - frotážovaly mince, skládaly puzzle, rozměňovaly mince na menší, přemýšlely, co se za peníze koupit dá a co ne, kde se peníze berou ... . Učily se pracovat ve skupinkách, navzájem se dělit o práci, domlouvat se a pomáhat si. Mgr. Petra Padrtová

Po roční odmlce připravila naše základní škola opět Den finanční gramotnosti, jehož se zúčastnila i naše třída. V průběhu 4 vyučovacích hodin jsme plnili nejrůznější úkoly spojené s hospodařením a hodnotou peněz, připomněli si staré měny členských států eurozóny a zároveň se procvičili ve skupinové práci. Rozhodně to byl zajímavě a užitečně strávený den. Mgr. Jaroslava Rodičová

V pondělí 16. listopadu se konal již druhým rokem Den finanční gramotnosti. Smyslem a hlavním cílem této akce je porozumění finančním situacím, do kterých se mohou děti dostat, učí se rozhodovat o svých penězích a kapesném. Abychom předešli zasahování do soukromí žáků a jejich rodičů, pracovali jsme s modelovými rodinami. Žáci se stali finančními poradci dětí (Honzy, Marka, Kláry, Ivany a dvojčat Veroniky a Romana) z těchto rodin a pomáhali jim řešit různé situace. S těmito rodinami budou pracovat až do 5. třídy vždy 2 x do roka. Nejdříve si každá skupina pojmenovala svoji rodinu, např. Bohatých, Financovi, Půjčkovi atd.

Poté jsme se zaměřili na bankovky - jejich hodnotu, ochranné prvky a osobnosti na nich vyobrazených. Také jsme vyplňovali tabulky hospodaření, kde jsme řešili příjmy a výdaje našich kamarádů. Pak jsme se věnovali reklamě a jejímu vlivu na nás. Na závěr každá skupina - rodina vymyslela reklamu na určitý výrobek a ten odprezentovala před třídou. Nejlépe si vedla skupina pod vedením Lukáše Karáska. Jejich reklama na domácího robota neměla chybu laugh. Mgr. Irena Vrátná

Pondělí 16. listopadu bylo věnováno finanční gramotnosti. Stejně jako vloni děti ve skupinách vstoupily do rodin svých vrstevníků Honzy, Marka, Ivany, Kláry a dvojčat Romana a Veroniky. Hlavními pojmy, s nimiž pracovaly, byly bankovky, kapesné, příjmy, výdaje a úspory. S Adamem, jenž je průvodcem celého projektu, sestavovaly rozpočet jeho výdajů na školní výlet. Velice vážně se seznámily se všemi českými bankovkami. Řešily hodpodaření s kapesným "svých" kamarádů. Celý projekt vesele a hravě zakončily běhací doplňovačkou a slepováním bankovek, které bylo ztíženo tím, že některé části chyběly a jiné přebývaly. Všechny děti velmi pěkně a zodpovědně pracovaly, dopoledne bylo důležitým a příjemným zpestřením výuky.

yes Mgr. Dana Velserová