Den finanční gramotnosti

Den finanční gramotosti

Den věnovaný finanční gramotnosti se uskutečnil 31. března. Tato akce plynule navázala na první část, která proběhla 7. října. Tentokrát se jednalo o celoškolní akci, zúčastnili se ho všichni žáci prvního a druhého stupně.

Na 1. stupni se konal Den finanční gramotnosti poprvé.

Děti se v každé třídě rozdělily do pěti skupin a seznámily se se svými fiktivními rodinami. Nakreslily obrázek všech členů rodiny a  představily je ostatním skupinám. Musím děti velmi pochválit za pěkné obrázky a vynikající prezentaci. Pamatovaly si hodně údajů o své rodině. V druhé části měly vyplnit tabulku příjmů a výdajů celé rodiny. Tady nastal problém, trochu jsme se zdrželi. Nejvíce všechny bavila poslední část úkolů: sestavování rozstřihané mince nebo bankovky, její slepení a vyplňování doplňovačky, kde děti hledaly na chodbě dané výrazy. Všichni zaslouží pochvalu za spolupráci ve skupinách a garantky tohoto projektu za pěkně připravené materiály.

Hlavním tématem pro žáky druhého stupně bylo plánování dovolené.

V první části se žáci soustředili na poznávání cizích měn, na práci s kurzovním lískem a na výhody a rizika používání platebních karet v zahraničí. Druhou část projektového dne pracovali žáci ve fiktivních domácnostech. Po kontrole v říjnu sestavených rozpočtů, následovalo plánování rodinné dovolené. Ve  plánech museli žáci vycházet z finančních možností své fiktivní rodiny. Po výběru dovolené bylo nutné zanést změny do rozpočtové tabulky. Na závěr žáci prezntovali ve třídě vytvořené obrázky z dovolené a informovali ostatní o finančních produktech, které k jejímu "zaplacení" využili.