Poznávací zájezd do Velké Británie

V termínu od šestého do jedenáctého května se žáci ZŠ Třeboň, Na Sadech 375 zúčastnili poznávacího zájezdu do Velké Británie, který byl uskutečněn cestovní kanceláří Školní zájezdy se sídlem v Brně. Hlavním cílem zájezdu bylo poznat jinou kulturu a památky, ale také si vyzkoušet komunikovat anglicky v cizí zemi. Cesta tam i zpět proběhla v pořádku a žáci mohli porovnat obě možnosti cestování přes kanál La Manche – tunel i trajekt. Během celého pobytu jsme byli ubytovaní v anglických rodinách, které se postaraly o celodenní stravování – připravily nám snídani a večeři a oběd jsme dostali formou balíčku.

Naše šestidenní poznávání začalo v přímořském městečku Brighton, které leží na jihu Anglie. Zde jsme se prošli po Brighton Pier dlouhém přes 500 metrů. Na něm se nachází řada obchůdků, občerstvení a různých pouťových atrakcí. V Brightonu jsme také navštívili podmořské akvárium Sea Life Centre a přepychový palác v indickém stylu nazvaný Royal Pavilion, jehož interiéry jsou zařízeny zejména ve stylu čínském. Následující den jsme strávili v dalším přímořském letovisku Hastings, před jehož návštěvou jsme se zastavili na křídových útesech Seven Sisters a u mysu Beachy Head. Hastings stále funguje jako rybářský přístav a nachází se tu mnoho dřevěných skladišť, v nichž rybáři celá staletí uchovávali sítě. Naše prohlídka začala tím, že jsme využili místní lanovou dráhu East Hill Cliff Railway a pokochali jsme se výhledem na celé město a okolí. Poté jsme se vydali na prohlídku zříceniny Hastings Castle a pašeráckých jeskyní Smugglers Adventure. Další den jsme navštívili největší jihoanglický přístav Southampton, odkud v roce 1620 vyplula do Ameriky Mayflower a roku 1912 poprvé vyplul Titanic. Z tohoto přístavu jsme se trajektem přepravili na ostrov Isle of Wight, na němž se nachází Osborne House, oblíbené sídlo královny Viktorie a prince Alberta. Viktorie zde trávila mnoho času a  roku 1901 v tomto sídle zemřela. Náš zahraniční výlet jsme ukončili návštěvou Londýna. V této největší evropské metropoli jsme absolvovali jízdu na obřím vyhlídkovém kole London Eye a navštívili jsme muzeum voskových figurín Madame Tussauds. Poté jsme se vydali na krátkou prohlídku města, aby žáci viděli nejznámější památky, mezi něž patří například Westminster Abbey, Houses of Parliament, Big Ben, Downing Street, Buckingham Palace a Trafalgar Square. Ve večerních hodinách jsme vyrazili na cestu zpět do České republiky a následující den jsme v odpoledních hodinách přijeli do Třeboně.

Poznávací zájezd se opravdu vydařil, všem dětem se v Anglii moc líbilo a počasí nám také vyšlo. Dlouholetá spolupráce s cestovní kanceláří Školní zájezdy nás opět nezklamala, a proto ji opět rádi využijeme, až za další dva roky budeme připravovat zájezd pro osmé a deváté třídy. J. Bendová