Lesní pedagogika

Dne 18.10.2018 jsme se zúčastnili  netradiční výuky v lese s názvem Lesní pedagogika. Ráno jsme se vydali vlakem do obce Frahelž, kde na nás již čekal revírník Jindřich Marhoun se svojí jezevčicí Norou, aby nám přiblížil život v lese. Na úvod dětem rozdal sladkou sušenku a řekl nám, jak se máme v lese správně chovat. Poté jsme se vydali směrem k obci Vlkov, abychom se seznámili s lesním ekosystémem, hospodařením v lese, těžbou dřeva, zvěří a zažili v lese dobrodružství.

Během cesty jsme se učili poznávat listy a jehličí stromů, druhy dřeva, ukázali jsme si paroží, povídali jsme si o obyvatelích lesa, růstu lesa, zastavili jsme se u stromu napadeného kůrovcem a dozvěděli jsme se, jaký je rozdíl mezi myslivcem a lesníkem.

Bohužel po celé dopoledne byla velká mlha, a tak jsme nemohli pozorovat vodní ptactvo připravenými dalekohledy. Uvítali jsme však pečení vuřtů u ohně, u něhož jsme se zároveň pěkně ohřáli.

Během celého dne jsme si užili pohyb na čerstvém vzduchu. Moc se nám líbily názorné ukázky přímo v lese, příprava klestí na opékání vuřtů, pečení vuřtů, procházka lesem a svoji tvořivost a kreativitu jsme uplatnili za pomoci lesních surovin při stavění domečků a obrázků.

Všechny děti hodnotí tento výlet jako vydařený.

Ukázka hodnocení dětí:

T.K.: „Na výletě se mi líbilo všechno, ale nejvíc se mi líbilo opékání vuřtů, a jak jsme stavěli bunkry, pejsek Norina a také ta procházka.“

A.CH.: „Nejvíc se mi líbilo stavění z žaludů.“

K.Š.:  „Mě se líbilo, jak jsme si mohli prohlédnout paroží. Vuřty mi moc chutnaly.“

An.V.: „Líbilo se mi opékání vuřtů, pejsek Norinka, paroží a zub divočáka, jízda vlakem.“

P.L.: „Líbilo se mi, jak jsme stavěli ze žaludů panáčka a jak jsme stavěli bunkr v lese. A taky jak jsme jeli vlakem.“

H.P.: „Byla tam nádherná krajina, taková temná a strašidelná.“

L.T.: „Když jsme byli v lese, tak se mi tam líbilo všechno např. strom, ve kterém byly díry od datla.“

N.Z.: „Mně se to líbilo úplně všechno, ale asi tak nejvíc to, že jsme se toho hodně naučili.“

B.H.: „Nejvíc mě zaujal sežraný strom od kůrovce.“

N.E.: „Mně se líbilo všechno. Nejvíc se mi líbila ochrana stromečků. Trochu mě mrzelo, že jsme neviděli na ty labutě a kachny.“ S. Panská