Základní škola Třeboň
Na Sadech

Novinářský kalamář 2018 - národní finále

Ve středu 23. května jsme se v 10 hodin ráno vydali s deseti žákyněmi směr Velká Bystřice u Olomouce na národní finále v házené dívek soutěže Novinářský kalamář. Finále se zúčastnilo 9 nejlepších škol z krajských kol, los nám určil pětičlennou skupinu A, kdy první dva týmy postupovaly do semifinále.

Ve čtvrtek nás tedy čekaly 4 zápasy. Bohužel jsme hned ráno zjistili, že nám nebude k dispozici Simča Schreibmeierová, kterou trápily bolesti kotníku a paty. To pro nás bylo velmi citelné oslabení, ale holky chtěly ukázat, že umí hrát i bez naší velké tahounky. V prvním zápase jsme nastoupili proti domácí Velké Bystřici, která se turnaje účastnila z pozice pořádající školy a účast pouze dvou házenkářek v týmu měla na výsledek velký vliv. Bez problémů jsme tedy vstoupili do turnaje vysokou výhrou 19:1. Ve druhém zápase nás čekalo o mnoho silnější Zubří. Zde jsme poprvé vyzkoušeli zataženou obranu, na kterou si holky začaly ve druhém poločase zvykat, a nakonec jsme slavili výhru 13:7. Následující zápas proti Starému Jičínu se ukázal pro vývoj skupiny jako klíčový. Právě díky výborné obraně jsme vyhráli 8:2 a holky si hlavně v obranné fázi začaly opravdu věřit. V posledním zápase proti Olomouci nám v prvenství ve skupině stačila i prohra o 3 góly. Olomouc hrála opravdu dobře a bojovně, takže jsme nakonec remízu 13:13 zachraňovali až v poslední minutě. Výhra skupiny A nám přisoudila do semifinále ZŠ z Ústí nad Labem.

V pátek ráno jsme se už v půl osmé rozcvičovali k nejdůležitějšímu zápasu turnaje. Překvapivým momentem bylo zjištění, že Simču noha bolí méně a nakonec hrát může. Náš soupeř, coby finalista loňského turnaje, byl rozhodně favoritem. Rozhodujícím momentem byly první tři minuty utkání, kdy jsme prohrávali 0:4. V ten moment si soupeř očividně myslel, že je po zápase. Holky ale daly první gól, a hlavně v obraně vytvořily neprostupnou zeď podpořenou skvělou Klárou Moravcovou v brance. Do konce zápasu (za 27 minut) jsme inkasovali už pouze šestkrát a konečný výsledek se zastavil na skóre 18:10. Byli jsme ve finále!!! Tam nás čekala děvčata ze Zlína. Jejich tým budil celý turnaj opravdu respekt, na druhou stranu našeho soupeře ze semifinále porazili ve skupině "jen" o 4 góly, což nám naději na vyrovnaný zápas dávalo. O roli Zlína, jako absolutního favorita, hovořila i jeho bilance, kdy v letošní sezóně pohrál jediný zápas.

Finále bylo nakonec vyrovnané. Po celou dobu chytala úžasně Klára v brance, v obraně výborný celý střední blok Laura, Nicol, Justýna a Simča, které zajišťovaly na křídlech Terka s Natálkou. I tři zbylá děvčata na střídačce zápasem neuvěřitelně žila a celou dobu fandila. V poločase jsme prohrávali o tři branky a byli jsme psychicky hodně dole. Ovšem tým, který se po přestávce vrátil na hřiště od prvního hvizdu, ukazoval, že prostě tenhle zápas neprohraje. Během dvou minut bylo srovnáno, za další dvě minuty jsme šli poprvé do vedení a soupeře jsme, jak po zápase přiznal jejich trenér, psychicky zlomili. Utkání bylo až do konce vyrovnané, ale my hráli v obrovské euforii a na všech holkách bylo vidět, že ten zápas za žádnou cenu prostě nepustí. Osobní statečnost každé z nich, nasazení a touha po výhře, ten den porazila silnějšího soupeře. Se slzami v očích jsme zápas dohráli a vypukla nepopsatelná radost. Při vyhlašování bylo třešničkou zvolení Kláry Moravcové jako nejlepší brankářky turnaje.

Obrovskou zásluhu na výhře naší školy má klubový trenér Rada Schreibmeier. Bylo mi opravdu ctí vést jeho tým a získat díky němu pro naši školu tento obrovský a nečekaný úspěch. Po celou dobu turnaje nám moc pomohla podpora na dálku od rodičů, spolužáků a dalších učitelů z naší školy a samozřejmě nesmíme zapomenout ani na vedení naší školy, bez jejichž podpory bychom se turnaje nezúčastnili. Za toto bychom chtěli všem moc poděkovat. Na sociálních sítích žila turnajem celá škola. Na závěr snad jen přání, aby tento výsledek pomohl házené v Třeboni, protože jsme dokázali, že ji dělat umíme.

Za Základní školu Na Sadech bojovaly v bráně Klára Moravcová, na spojkách Terka Wollnerová, Simča Schreibmeierová, Justýna Janoušková, Nicol Drnková, na pivotu Laura Dvořáková a Eliška Bílková, na křídlech Míša Hrubešová, Natka Šanderová a benjamínek Dominika Moravcová. Poslední členku našeho týmu Terku Zavadilovou vyřadila z účasti na finálovém turnaji bohužel nemoc.