Etické dílny

V měsíci listopadu k nám hned pětkrát zavítala Bc. Adéla Strojková ze společnosti Hope4kind, z. s. Měla připraven program pro žáky prvních, druhých, čtvrtých a šestých tříd. Každá třída absolvovala dvouhodinový program.

Žáci prvních tříd měli program s názvem "Buďme kamarádi". Cílem programu bylo, aby si děti uvědomily důležité principy dobrého kamarádství a dokázaly je aplikovat. Pomocí her s loutkou řešily modelové situace, učily se nejen projevovat svoje emoce a potřeby, ale i vcítit se do emocí druhých.

Druháci měli program s názvem "Jak se chránit v nebezpečných situacích ?", kde se učili rozpoznat potenciální nebezpečné situace a místa. Poznávali rozdíly mezi důvěryhodnou osobou a agresorem, při hrách se učili zachovat chladnou hlavu ve stresových situacích. Ve skupinách řešili úkoly hry "Co bys dělal, kdyby...?", dále se pak seznámili s potencionálním rizikem na internetu.

Žáci čtvrtých tříd shlédli program "Jak správně využívat IT a média". Uvědomovali si druhy a význam médií a jejich lehkou zneužitelnost. Byli seznámení a diskutovali o možných rizicích na internetu. V modelových hrách se učili uplatňovat zásady bezpečného užívání médií a internetu.

Šesťáci prošli programem "Moc slova". Rozebírali význam a sílu vybraných slov, diskutovali o možném dosahu negativních slov vůči svému okolí, učili se kritiku nejen přijímat, ale i slušnou formou říkat. V pracovních listech pak procvičovali užití slov na posílení mezilidských vztahů. Dále se děti snažily porozumět negativnímu vlivu lži a pomluv, učily se sdělit druhému, co mu vadí, neurážlivým způsobem. V modelových situacích se pak učily být ohleduplní a respektovat odlišné názory druhých.

Celkově se dětem i vyučujícím všechny programy moc líbily a budeme s touto společnosti spolupracovat i v dalším roce. Všem dětem bych rád poděkoval za aktivní účast na všech programech a bezproblémový průběh.

J. Dušek