Freyung

ZŠ Třeboň, Na Sadech navštívila Realschule ve Freyungu

Dne 09. 10. 2017 navštívila delegace učitelů ze Základní školy Třeboň, NA Sadech 375, přátelskou školu v německém městě Freyung. Termín návštěvy byl domluven již při vzájemném setkání učitelů v Třeboni, v květnu 2017.

Po srdečném přivítání nás paní ředitelka seznámila s tím, jaký bude program dne, co se ještě v programu upravilo, co se změnilo. My jsme se především zajímali o náplň vyučovacích předmětů, úvazky učitelů, spolupráci s rodiči, jinými možnostmi financování aktivit školy a  různými organizačními problémy apod.

Po úvodním setkání ve škole vedly naše kroky do nejstaršího domu v městě, do tzv. Šramlu. V domě se nachází muzeum starého rolnického nářadí a starého zařízení, které sloužilo např. pro výrobu piva, různých zemědělských specialit. Průvodce nám ukazoval různé klempířské, sedlářské a sedlácké dovednosti. Zároveň jsme se seznámili s celým rodokmenem rodiny Šramlů. Jejich kořeny sahaly až k nám do Čech, do příhraničních oblastí.

Z nejstaršího domu jsme se prošli k nejmodernějšímu domu ve městě. Je to dům, který je svojí činností zasvěcen současnosti, tj. práci v nové digitalizující se době, práci v Evropské unii apod.

Poté jsme zase změnili naše působení a ocitli jsme se v půvabném loveckém zámečku. Zde se nám především líbila interaktivní expozice, která byla zaměřena na ochranu zvěře, vzájemné symbiózy člověka se zvířaty. Překvapilo nás, že všechny exponáty byly popsány v německém, anglickém a českém jazyce. Hned na začátku nás uvítala česká pohádka „Tři oříšky pro Popelku“

Po přátelském obědě jsme se rozjeli do Národního parku v Bavorském lese, kde jsme pokořili Stezku v korunách stromů Ta nádhera! Stezka v korunách stromů je 1 300 metů dlouhá, její výška je od 8 až do 25 metů nad zemí mezi smrky, jedlemi a buky. Nejvyšším bodem stezky je stromová věž, která je 44 metrů vysoká. Odtud byl krásný výhled jak na Šumavu, tak do Bavorského lesa. Cestou jsme potkávali stanoviště, kde jsme se mohli dozvědět více o okolí a zvířatech, která zde žijí. Vše bylo též napsáno v českém jazyce.

Celá naše exkurze se nám velmi líbila. Společně jsme se domluvili, že další setkání bude v Třeboni a bude to setkání dětí. My máme také co nabídnout. V rámci Bavorsko – české spolupráce budeme všechny aktivity koordinovat, aby se naše děti, které se učí německý jazyk, podívaly za hranice, poznaly něco nového a zajímavého. Vždyť je to jen kousek od našeho domova.

Jana Polčáková, ŘŠ