Návštěv německého Freyungu

Začátkem dubna přijali zástupci naší školy pozvání k návštěvě německého městečka Freyung a jedné ze zde sídlících škol – Realschule Freyung. Hlavním cílem této návštěvy bylo prohloubení kontaktů a vyhledání konkrétních možností navázání spolupráce mezi našimi školami.  Jednalo se již o naše druhé setkání, první kontakt proběhl na jaře loňského roku při návštěvě delegace z Freyungu v Třeboni.

Schůzky se kromě kolegů z německé školy (Ursula Stegbauer-Hötzl, Thomas Aigner) zúčastnili rovněž zástupci zemského úřadu (Landratsamt Freyung-Grafenau). Pan Karl Matschiner informoval o celkové činnosti úřadu, jednotlivých aktivitách i plánech pro budoucnost. Představil rovněž svou představu o spolupráci naší a německé školy. Ta by se měla stát součástí většího projektu, který zahrnuje šest škol v Bavorsku a šest škol ležících na území Jižních Čech.

Druhá část setkání byla věnována prohlídce školy. Velikostí i počtem žáků předčí německá škola školu naší, přesto máme mnoho společného. Podobné výchovné a vzdělávací cíle, široká nabídka volitelných předmětů, kvalitní vybavení odborných učeben – to jsou jen některé ze společných znaků.

Poslední část schůzky byla věnována již konkrétním představám o budoucí spolupráci. Zástupci škol se dohodli na sestavení kalendáře společných akcí. Nemusí se vždy jednat o návštěvu přímo v jedné ze škol, v úvahu přichází rovněž tzv. setkání v půli cesty. Při kterých by děti například podnikaly společné túry po Šumavě.

Celé setkání probíhalo v příjemné atmosféře a všechny zúčastněné strany projevily o spolupráci vážný zájem.  Doufáme, že ve škole z Freyungu najdeme dobrého partnera a naše společné aktivity se stanou přínosem především pro naše žáky.

Jana Písaříková