Den finanční gramotnosti (5)

Den finanční gramotnosti

Den věnovaný finanční gramotnosti se uskutečnil 25. října. Jednalo se již o pátý díl dlouhodobého projektu, jehož cílem je zvýšení znalostí žáků v oblasti finanční gramotnosti. Této celoškolní akce se zúčastnili všichni žáci prvního a druhého stupně. Hlavní téma pro žáky druhého stupně znělo - nové bydlení.

I v letošním roce byl celý projektový den rozdělen do dvou částí. První část byla věnována opakování znalostí získaných v minulých dílech projektu. V průběhu dvou vyučovacích hodin si žáci zábavnou formou připomněli historii a současnost peněz v Čechách, procvičili si světové měny a osvěžili základní pojmy z oblasti finanční gramotnosti.

Druhou část projektového dne strávili žáci prací ve fiktivních domácnostech. Celý blok byl zahájen diskusí na téma bydlení, následovala prezentace o možnostech financování vlastního bydlení. Dalším úkolem žáků bylo vylepšit bydlení své fiktivní rodině. Žákům se naskytlo mnoho možností jak tohoto zlepšení dasáhnout. Nejčastěji se "rodiny" rozhodly pro zakoupení nemovitosti, rekonstrukci bytu nebo stavbu bazénu či terasy. Ve svých plánech museli žáci vycházet z finančních možností své fiktivní domácnosti a zvážit využití např. hypotéky nebo úvěru. Důležitou součástí tohoto plánování byl rovněž výběr správného pojištění. Poté byly všechny změny v "rodinných financích" zaneseny do rozpočtové tabulky. Na závěr žáci představili ostatním své vylepšené bydlení a  informovali spolužáky o finančních produktech, které k jeho zaplacení využili.