Zájezd do Anglie

Základní škola Třeboň Na Sadech

Základní škola uspořádala pro své žáky poznávací zájezd  ,, Nejkrásnější univerzitní města“ ve dnech 4. 5. – 9. 5. 2015.

Naše cesta do ciziny začala v odpoledních hodinách, přes Německo jsme zamířili do Francie. Dětem se nechtělo spát, povídaly si a těšily co na to, co je čeká. Ráno nás autobus vysadil už v jedné z pařížských čtvrtí. Využili jsme služeb metra, které nás dovezlo před nejznámější dominantu Paříže -  Eiffelovu věž. Chtěli jsme vyjet výtahem do třetího patra, ale bylo větrno a pršelo, takže jsme vyšli pěšky jen do druhého patra. Obdivovali jsme pravidelné architektonické uspořádání Paříže, prostorné bulváry, zahrady a parky. Neustále nám byli v patách různí prodavači šátků, deštníků, modelů Eiffelovek a dokonce jsme viděli honičku policistů jedoucích na kolech, kteří chytali rádoby prodavače.

Měli jsme objednanou loď po řece Seině. Pršelo, takže jsme byli rádi, že je loď krytá. Potom jsme pokračovali přes Lucemburské zahrady do Louvru, ale na prohlídku už nebylo dostatek času. Snad příště. Zato jsme se podívali k univerzitě Sorbonna a k chrámu Noter Dame. O všech památkách nám vyprávěl náš průvodce Martin, který uměl všechno zařídit, takže naše putování bylo bez problémů a hlavně bez zbytečného čekání.

Večer jsme odjeli z Paříže, ubytovali jsme se u přístavního města Callais v ubytovně Formule.

Další den začal přejezdem na trajektu přes kanál La Manche. Počasí nám opět nepřálo, pršelo, foukal vítr, byly velké vlny. Vše jsme překonali a začalo putování po Anglii.  Nejprve jsme jeli do londýnské čtvrti Greenwich u nultého poledníku, kde nás čekala návštěva námořního muzea. Seznámili jsme se se slavnou historií britského námořnictva, obdivovali velké modely lodí, uniformy důstojníků i plány jednotlivých bitev. Déšť neustával, ale my jsme šli na loď, která nás po Temži převezla na druhý břeh řeky. Temže byla zelená až špinavá, byl příliv a voda hodně stoupala. Na druhém břehu jsme si prohlídli Tower of London. Tato pevnost, kde žilo mnoho anglických králů, poskytuje zajímavou podívanou. Prohlédli jsme si korunovační klenoty královny Viktorie, podívali se do mučírny a všech budov, které se zde nacházejí, tj. muzeum koní, erbů, psů apod. Nakonec jsme se prošli po Tower Bridge – dalšímu symbolu Londýna. Večer na nás čekala naše hostitelská rodina. Vše bylo dobře zorganizováno. S napětím jsme čekali, až řeknou naše jméno, a pak už následovaly seznamovací fráze a akce, které jsme si museli sami vyřídit. Škola života!

Třetí den jsme odjížděli do Oxfordu, univerzitního města, kde se v Christ Church College filmoval Harry Potter. Zaujal nás celý komplex budov. Studenti mají zkouškové období, školní rok se dělí na trisemestry. Univerzita je soukromá, za jeden školní rok se v přepočtu na naše peníze platí 100 000 Kč. Studují zde i studenti z Čech. Někomu se líbily uniformy, někomu zase ne, a tak jsme měli pořád o čem diskutovat. Po prohlídce města Oxfordu naše kroky směřovaly k hradu Windsordu. Tento nesmírně rozlehlý palác – zámek je hlavním sídlem královny Anglie. Když je zde, má vyvěšenou vlajku. Měli jsme smůlu, protože královna zrovna nebyla doma, asi byla ve svém druhém sídle Buckinghamském paláci. Líbily se nám malé obchody se suvenýry i veliký park, kde jsme odpočívali, svačili a povídali si. Den opět končil v hostitelských rodinách.

Čtvrtý den byl v plánu opět  Londýn. Přejeli jsme lanovkou řeku Temži a dokonce vyzkoušeli jízdu metrem. Velmi zajímavá zkušenost hlavně pro ty, kteří zmačkali lístek, nebo jej zahodili hned po příchodu do metra. Ještě že tady byl průvodce Martin. Našim hlavním cílem bylo Muzeum voskových figurín Madame Tussaud. V  muzeu jsme se vyřádili, každý si našel své, fotili jsme se s různými známými osobnostmi, seznámili se s historií Londýna a navštívili D4 kino. Poté následovala pěší túra přes londýnské zahrady k Buckinghamskému paláci, anglickému parlamentu a Big Benu. Všude bylo plno lidí, protože se Britové připravovali na oslavy 70. výročí ukončení druhé světové války v Evropě.  Na Trafalgarském náměstí jsme mohli pozorovat vystoupení různých umělců. Ještě malý rozchod na nákupy a nakonec poslední návštěva nejnovější londýnské dominanty - Londýnského oka. Naposledy jsme z výšky zamávali hlavnímu městu, nastoupili do autobusu a odjeli na trajekt do Doveru. Posunuli jsme si hodinky o hodinu dopředu a začala zpáteční cesta do Třeboně.

Viděli jsme hodně historických památek, každý den jsme v průměru nachodili 10 kilometrů. Díky řidičům a zkušenému průvodci jsme nemuseli řešit žádné velké problémy. Děti si vyzkoušely, co je to mít zodpovědnost, dochvilnost a zároveň si všechno potřebné vyřídit v cizím jazyce. To je škola života.                                                                         Zapsala Jana Polčáková, ředitelka školy