Světový den vody

V průběhu měsíce dubna se konal již druhý ročník soutěže o vodě, kterého se účastnili žáci devátých ročníků. V loňském školním roce se uskutečnil první ročník této soutěže. Voda patří k základním podmínkám života a také Třeboň je historicky úzce spjata s vodou. V současnosti zde působí podniky, organizace, školy i výzkumné ústavy s těsnou vazbou na vodu a její využití.  Cílem této akce je zvýšit povědomí mladé generace o významu vody pro život, využití vody pro různé hospodářské aktivity a ochraně vodních zdrojů.
       Soutěž vznikla z podnětu Městské Vodohospodářské s.r.o. a byla připravena ve spolupráci Městské Vodohospodářské s.r.o., ZŠ Na Sadech Třeboň a ZŠ Sokolská Třeboň.

V letošním školním roce se na přípravě akce podíleli také pan Ing. Jaroslav Fliegel, vedoucí odboru životního prostředí městského úřadu a doc.RNDr. Jan Pokorný, CSc., ředitel ENKI o.p.s.. Do akce se zapojili kromě našich žáků devátých ročníků též jejich vrstevníci ze ZŠ Sokolská a Gymnázia v Třeboni.
Mottem letošního Světového dne vody, který připadl na 22. 3. je „Voda a udržitelný rozvoj“.

Žáci nejprve vyplňovali anonymní test, kde řešili otázky spotřeby pitné vody v Třeboni, ceny litru pitné vody, množství vody, které dopadne za rok na m2, odkud Třeboň získává pitnou vodu či zda vědí, kde je v Třeboni ČOV a další. V některých otázkách se žáci zamýšleli nad významem pitné vody pro náš život a potřebou dobrého hospodaření s vodou.

V další etapě se žáci seznámili se správným řešením otázek i s tím, jak sami odpovídali. Porovnání zpracovali graficky a vytvořili postery ke Světovému dni vody. 1. dubna jsme se všichni sešli na závěrečném semináři, který zahájil Ing. Kajan, který poskytl žákům další doplňující informace a komentoval jejich výsledky. Poté žáci prezentovali své práce. Hlavním bodem setkání byla velice zajímavá přednáška doc.RNDr. Jana Pokorného, CSc. o vodě, jejím významu pro krajinu, klima i člověka.

Žákům, kteří prezentovali své postery na závěr předali drobné dárky místostarosta Zdeněk Mráz a Ing. Jaroslav Fliegel. Symbolickým zakončením akce bude "výstava" prezentací žáků na chodbách MěÚ Třeboň.

Akce vedla žáky nejen k zamyšlení nad tím, jaký význam má voda pro život, jaké praktické otázky spojené s dostupností vody je třeba řešit, k získání nových poznatků, ale byla i dobrou zkušeností s prezentací vlastních poznatků.