Charakteristika oblasti 5

Oblast vznikla spojením dvou celků z RVP ZV: Člověk a jeho svět a Člověk a společnost.

Na 1. stupni je zastoupena jediným integrovaným předmětem a seznamuje žáky s okolním světem a vztahem jedince k jeho okolí.

Výuka na 2.stupni je směřována k podněcování zájmu o další činnosti a bádání, seznamuje žáky s vývojem společnosti, s její rozmanitostí a proměnlivostí, vede k uvědomování si vzájemných souvislostí, k utváření pozitivních občanských postojů, směřuje žáka k orientaci ve společenských vztazích, působí jako prevence sociálně -patologických jevů, vychovává k toleranci a respektování lidských práv, úctě k hodnotám, kultivuje žákovu osobnost, vede jej k osobní i občanské odpovědnosti za své chování a názory.

Přímo navazuje na předmět Náš svět (I.stupeň), využívá dílčích poznatků z literatury, jazyků, estetiky.

Cíle, jichž chceme dosáhnout

• učit žáky na základě vlastních zkušeností objevovat souvislosti
  • vytvářet pozitivní vztah k rodině, spolužákům, škole, domovu, přírodě
  • poznávat a chápat rozdíly mezi lidmi, kulturně a tolerantně se chovat, samostatně a sebevědomě vystupovat