Charakteristika oblasti 3

Zdraví člověka je chápáno jako vyvážený stav tělesné, duševní a sociální pohody a je základním předpokladem pro aktivní a spokojený život a optimální pracovní život. Tělesná výchova je součástí komplexnějšího vzdělávání žáků, směřuje k poznání vlastních pohybových možností a zájmů a poznávání účinku pohybových činností na tělesnou zdatnost, upevnění hygienických, stravovacích, pracovních a jiných zdravotních návyků.

Zahrnuje i výchovu ke zdraví, která usiluje o vyváženost funkčního propojení poznatků a dovedností s hodnotovým postojem. V této souvislosti již nestačí vědět jen, co je a co není zdravé a bezpečné. Je žádoucí, aby se na základě získaných poznatků a osvojených sociálních dovedností (mezilidské vztahy, komunikační dovednosti, dovednosti pro kooperaci, pomáhající a prosociální chování aj.) u žáka postupně formulovaly trvalé postoje k celoživotní podpoře a ochraně zdraví. Součástí této oblasti je i výchova ke zdraví, která byla začleněna do dalších vzdělávacích oblastí (Člověk a svět v 6. a 7. ro čníku, Člověk a příroda v 8. ročníku).

Svým vzdělávacím obsahem bezprostředně navazuje na obsah vzdělávací oblasti člověk a jeho svět, na druhém stupni pak člověk a společnost a člověk a příroda. Výukou dovede žáky k psychické pohodě a k využití relaxačních cvičení.

Cíle, jichž chceme dosáhnout

• poznávat zdraví jako velmi důležitou životní hodnotu
  • chápat zdatnost fyzického vzhledu a duševní pohody jako předpoklad pro výběr profesní dráhy
  • zapojovat se do činností podporujících zdraví, propagace zdravotně prospěšných činností ve škole i ve městě