Podrobné informace o škole

Charakteristika školy

Naše škola je jednou ze dvou základních škol ve městě, vznikla v roce 1960 a sídlí ve dvou vzájemně propojených budovách.  Škola je umístěna zhruba 300 m od autobusového nádraží a asi 500 m od vlakové zastávky. Škola má svoji školní jídelnu, ve které vaří i pro ostatní školy a širokou veřejnost.

Velikost školy

Jsme úplnou základní školou. V současnosti vyučujeme 500 žáků ve 23 třídách.

Máme 5 oddělení školní družina a jeden školní klub.

Vybavení školy

• Škola disponuje 19 kmenovými učebnami, 5 „volnými“ učebnami pro dělenou výuku a 5 odbornými učebnami.
  • Pro různé aktivity může škola využívat ne příliš velký školní dvůr, zde se do budoucna počítá s vybudováním malého sportoviště a relaxační zóny.
  • Kabinety jsou postupně vybavovány novými pomůckami.
  • Škola využívá a dokupuje audiovizuální a reprodukční techniku.
  • Velmi dobře je škola vybavena informačními a komunikačními technologiemi a softwarem.
  • Pro výuku jsou k dispozici  učebny s interaktivní tabulí.
  • Ve školním roce 2016/2017 jsme otevřeli tři první třídy, tři první třídy jsme otevřeli i v roce 2021/2022.
  • Škola získala z projektu tablety pro výuku žáků další interaktivní tabule.
  • Máme nové odborné učebny fyziky a chemie, biologie, kuchyňku, počítačovou učebnu, jazykovou učebnu.
  • V roce 2016 jsme opravili a získali novou plynovou kotelnu.
  • V roce 2017/2018 jsme získali novou učebnu cizích jazyků pro 1. stupeň. (IROP)
  • Rekonstrukcí prošly toalety ve staré budově školy.
  • V roce 2023/2024 - došlo k zateplení noé školní budovy - budova 1. stupně. Zároveň s rekonstrukcí byla připravena i fotovoltaika pro budoucí napojení.

Pedagogický sbor

Pedagogický sbor je stabilizován a má velmi dobrou věkovou strukturu. Tvoří jej 35 učitelů prvního a druhého stupně a 5 vychovatelek  a pět AP.
Pedagogický sbor je  přístupný novým trendům a poznatkům.
Pedagogický sbor má poměrně dobré „aprobační“ složení. Všichni učitelé jsou kvalifikovaní, aprobovanost činní přes 92%.

Ve škíolní družině působí 5 vychovatelek.

Ve školní jídelně se snažíme o stabilizaci pracovníků, získávání nových pracovníků za ty, které odcházejí do důchodu.

Projekty a mezinárodní spolupráce

Spolupracujeme se školami v zahraničí. Tyto vztahy hodláme i nadále rozvíjet.Spolupracujeme s Litvou a Německem - město Freyung.

Byla uzavřena smlouva o příhraniční spolupráci mezi Jihočeským krajem a oblasti Freyung -Grafenau. Zapojili jsme se do aktivit Jihočeské hospodářské komory.
Ve škole pracuje žákovský parlament, pravidelně vychází školní časopis, zapojujeme se do aktivit pořádaných městem.

Spolupráce s rodiči a jinými subjekty

Snažíme se spolupracovat s rodiči, jsou našimi partnery pro dění ve škole. Rodiče mohou navštívit školu po vzájemné dohodě individuálně. Jednou ročně pořádáme třídní schůzky a dvakrát konzultační odpoledne, pořádáme dny otevřených dveří a zveme rodiče na mimotřídní akce. Pro rodiče a veřejnost pořádáme kulturní programy vánoční besídku, akademii školy, zahradní slavnost apod.

Při škole vznikla školská rada. Spolupráci s ní zajišťují zástupci naší školy, kteří jsou členy rady.
V péči o žáky se specifickými poruchami učení se snažíme spolupracovat s Pedagogicko psychologickou poradnou v Jindřichově Hradci - pobočkou PPP České Budějovice.

Spolupracujeme také se školskými institucemi. Jde o spolupráci se středními školami a oběma mateřskými školami ve městě. Spolupracujeme rovněž s Pedagogickou fakultou Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích.

Tradici má spolupráce naší školní družiny s městským úřadem, zejména s komisí pro občanské záležitosti. Naši žáci pravidelně vystupují při vítání občánků, navštěvují rovněž domov důchodců.

Školní jídelna

Od 01. 03. 2013 je součástí školy i školní jídelna (dříve jídelna Centrum). Naše kapacita je 1 500 strávníků. Vaříme pro žáky ZŠ Třeboň, Na Sadech 375; Gymnázium Třeboň, Na Sadech 323; ZŠ Třeboň, Sokolská 323; ZŠ a MŠ Lužnice.

Jídla vaříme i pro cizí strávníky, jídlo též rozvážíme. Do roku 2015 nám pomáhala firma Aramark, od 01.09 2015 již školní jídelnu vedene sami. Pracuje zde 18 zaměstnanců. Vedoucí školní jídelny je D. Haisová.