Celostátní kolo konverzační soutěže

Přestože byl letošní školní rok hodně netradiční, z hlediska výuky německého jazyka patřil k těm nejúspěšnějším. Zásluhu na tom má žákyně deváté třídy Nela Bednářová, která školu skvěle reprezentovala v soutěži z německého jazyka. Soutěž je koncipována jako konverzační a hodnotí schopnost žáků použít cizí jazyk v komunikaci s rodilými mluvčími a využít jej jako prostředku ke sdílení informací. Tuto schopnost Nely postupně prezentovala ve všech kolech této soutěže.

Celý soutěžní formát byl přizpůsoben daným podmínkám a probíhal tedy online. Po vítězství ve školním, okresním i krajském kole se Nela Bednářová probojovala do kola celostátního, ve kterém reprezentovala celý Jihočeský kraj. Základem tohoto kola byla předem připravená prezentace na zadané téma. Téma pro letošní rok znělo Mein neuer Feiertag, aneb jaký svátek by se měl nově zavést, nebo co bychom měli slavit, ale neslavíme. Porota hodnotila vedle obsahu také plynulost mluveného projevu, výslovnost, šíři slovní zásoby, schopnost argumentace, pohotovost reakce na vzniklou situaci a zvládnutí gramatických jevů.

Nely toto nesnadné téma zpracovala velmi zajímavým způsobem. Ve své prezentaci navrhla slavit na počet nejrůznějších řečí světa tzv. „Babeltag“, den, v jehož průběhu by lidé nesměli používat svůj mateřský jazyk, ale museli by k dorozumívání využít jakýkoliv cizí jazyk. Nely svým vystoupením získala více než 10 bodů a od vítězství ji dělily necelé čtyři body.

Nele blahopřejeme ke skvělému výkonu, děkujeme za vydařenou reprezentaci školy a věříme, že ji úspěchy při studiu německého jazyka budou provázet i nadále. J. Písaříková