Theia

4.12. 2015 zavítala do naší školy nezisková organizace Theia s preventivními a výchovnými programy na různá témata. Cílem centra primární prevence je prostřednictvím realizace programů předcházet  rizikovému chování dětí. Vybral jsem postřehy třídních kolegů, kde programy probíhaly a doplním je o pár svých zjištění, protože jsem alespoň část programu navšívil ve všech třídách. Fotky si můžete prohlédnout na stránkách jednotlivých tříd.

2. třídy - paní učielky Zemánková a Kučerová - BEZVA PARTA

Beseda zábavnou formou dramatické a estetické výchovy učí děti vytvářet si přátelské vztahy v kolektivu. Lektorky Zvoníčková a Vondrů připravily pásmo o vztazích ve třídě. Nejprve zahrály pohádku o přátelství čtyř zvířátek, jejichž vlastnosti ukazovaly, jak bychom se k sobě měli chovat. Poté jsme začali pracovat ve skupinách a nakreslili své kamarády. Naše výtvory lektorky daly na výstavku. V druhé hodině jsme každý sám za sebe napsali jméno svého nejlepšího kamaráda. Lístečky se zamíchaly a každý  si vylosoval jméno a musel vymyslet a povídat o spolužákovi něco pěkného. Bylo to napínavé, protože nikdo nevěděl, kdo na koho vyjde. Na závěr jsme hráli hru ve dvojicích, kdy jsme měli svázané dvě ruce k sobě a volnou rukou sestavovali z písmenek  jména zvířátek. Slova jsme si zkontrolovali podle obrázků. Moc nás to bavilo a uvědomili jsme si, jak je důležité vytvořit si ve třídě bezva partu.

- práce ve skupinách, neustálá spolupráce s dětmi, zájem dětí velmi dobrý, trénínk slov prosím a děkuji, aktivní účast tř. uč. v programu

3. třídy - paní učitelky Rokosová a Velserová - MÉDIA

Mediální výchova je v dnešním informačním světě velmi důležitá - učí nás média cíleně a vhodně používat, nenechat se jimi ovládat a manipulovat. Právě proto proběhla v naší třídě v pátek 4. prosince beseda na toto téma. Děti s pomocí paní lektorky jmenovaly jednotlivá média a připomněly si, že není dobré některým médíím podléhat a trávit s nimi příliš mnoho času. Že je důležité mít kamarády, chodit s nimi ven, bavit se, hýbat se... V tomto ohledu je samozřejmě zásadní mediální výchova v rodině. Krásně a překvapivě to vyjádřila Kačka Šedivcová: "Já se sestrou nesmíme být dlouho u počítače, aby z nás nebyli maniaci, a až budeme mít vlastní děti, abychom se jim hodně věnovali, jako se naši rodiče věnují nám." Děti byly pozorné, aktivní a komunikativní, paní lektorka šikovná s dobrým mluveným projevem a hezkým vztahem k dětem. Děkujeme!

- dobře zmapovaná problematika všech druhů médií, média jako žrout času, zapojení všech dětí, poučka vybírat a vypínat, volba a vhodnost pořadů, hodně příkladů z praxe a varování před riziky, výborná pozornost a aktivita dětí

5. třídy - paní učitelky Cepáková a Rodičová - Životní hodnoty

- utváření životních hodnot a jejich význam, komunikace se žáky o jejich hodnotách a postojích k nim, upevňování a obhajování si svých hodnot, hodnota kamarád a přátelství, zdůraznění hodnoty vzdělávání a školy

6. ročníky - tř. uč. nebyli z důvodu rozvrhu přítomni - Násilí a šikana