2012-13_Výjezdní seminář

V rámci udržitelnosti projektu Kreativní a kompetentní učitel jsme navštívili ve čtvrtek 3. ledna 2013 jadernou elektrárnu v Temelíně.

Svou exkurzi jsme zahájili v informačním centru, kde jsme se seznámili s principem štěpné reakce a technologií jejího využití pro výrobu elektrické energie. Prohlídka areálu elektrárny a jedné ze strojoven byla logickým vyvrcholením celé exkurze. Hlubokým zážitkem byl samotný vstup do areálu, kdy jsme byli nuceni podrobit se všem bezpečnostním opatřením pod přísným dohledem ochranky. Impozantní rozměry areálu JE demonstruje např. plocha pod jednou z chladících věží, pod níž by se vešlo celé českobudějovické náměstí.

Kromě nových vědomostí a zážitků jsme si odnášeli také maketu jedné peletky, které se používají pro náplň reaktoru. Jedna peletka (válec o průměru cca 8 mm a výšce cca 12 mm) nahradí 1 640 kg hnědého uhlí nebo 880 kg černého uhlí nebo 600 l benzínu nebo 1170 kg dřeva. V reaktoru JE Temelín je celkem 15 500 000 kusů těchto peletek.

Text a foto: Bc. Mgr. Jiří Pletka

Příjezd k elektrárněParkoviště před info centremInformační centrumV kinosáleJedna z našich průvodkyňVybaveni(y) na prohlídkuVizualizace částic, které kolem nás jsou všudeČas na družbu s energetikyExpoziceZajímavá vizualizacePod tíhou vědomostíNávrat z prohlídky areálu JENávrat z prohlídky areálu JETeď už víme vše. Jenom ne to, kdo tam zapomněl klíče :)A jedeme domů