Novodobá historie školy

Od 1. ledna 1995 se rozhodnutím zastupitelstva města stala škola právním subjektivitem a získala tak velkou samostatnost v rozhodování.

V roce 1992 dostala stará budova novou fasádu, o několik let později byl opraven balkon nad hlavním vchodem. V roce 1995 byla vyměněna okna a v roce 2006 krytina střechy. V roce 2007 pokračuje po etapách rekonstrukce ústředního topení a byla učiněna opatření k odstranění vlhkosti suterénu.

Vnitřní prostory obou budov byly nově upraveny a vyzdobeny. Ve školním roce 2002/2003 byla dokončena výstavba víceúčelového zařízení Roháč a škola tak získala dvě nové tělocvičny. Skončila tak éra výuky tělesné výchovy "na dálku" v pronajímaných prostorách.

Škola se vždy potýkala s velkým problémem - nedostatakem místa. Pro velký počet žáků byly některé kabinety přebudovány na kmenové učebny. V posledních několika letech však v důsledku poklesu populační křivky stále klesá počet žáků, historického minima dosáhne škola pravděpodobně v roce 2008.
Pokles žáků má však také kladné stránky. Uvolnila se řada učeben a ty mohly být změněny na odborné učebny. Nově vznikly dvě počítačové učebny a dvě učebny pro interaktivní tabule. Uvolnily se rovněž učebny pro přírodopis a chemii. Nově mohl vzniknout také školní bufet.

Péče o dyslektické žáky, která je naší specialitou, byla upravena. Dyslektické třídy, které byly na prvním i druhém stupni, v roce 2004/2005 zanikly. Žáci s vývojovými poruchami učení byli integrováni do běžných tříd. Žáci, kteří mají problémy, jsou zařazeni na pedagogickou intervenci. Zároveň probíhá doučování žáků, kteří projeví zájem a kteří byli např. nemocní apod. Chceme, aby se naši žáci v klidu a pohodě naučili všechny důležité věci pro další život.

Od 1. 3. 2013 je součástí školy i školní jídelna Centrum, která vaří pro žáky škol a zároveň pro širokou veřejnost.

Pyšníme se řadou aktivit, které se již stávaly tradicí

• Žákovský Parlament, Valentýnský rej, Den barev, školní žákovský časopis (Byl založen v roce 1992), vánoční besídka a školní akademie (pro veřejnost), Hravé školičky (určeny budoucím prvňáčkům), Zahradní slavnost (konec školního roku), Deváťáci se loučí, slavnostní předávání vysvědčení vycházejícím žákům. Školní ples  (Od školního roku 2002/2003) byl ukončen roku 2013.
  • Škola se ve školním roce 2001/2002 zapojila do projektu Comenius. Společně s Litvou, Španělskem a Rakouskem byl projekt dokončen ve školním roce 2004/2005.
  • Od školního roku 2007/2008 je uplatnován nový vzdělávací program s názvem Barevná škola pro všechny. Vzdělávací program byl doplněn a upraven v roce 2013.
  • 1. července 2010 jsme začali realizovat projekt "Kreativní a kompetentní učitel". Jedná se o dvouletý projekt, který je financován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky a je zaměřen na další vzdělávání pedagogických pracovníků. Jeho hodnota je zhruba 2 400 000 Kč.
  • Od prosince 2012 realizujeme projekt EU peníze školám. Je to tříletý projekt, finanční hodnota je 1 900 000 Kč.
  • Zapojili jsem se do dalších dílčích projektů:
  •             Celé česko čte dětem - školní družina
  •             Rozumíme penězům - rozvoj finanční gramotnosti jak pro naše žáky ( činnostní učení), tak pro naše učitele
  •            Stromy, skřeti, křováci, Stromy - zapojení do projektu nadace Vydra - ekologická výchova pro žáky 6. a 8. tříd
  •            Technické vědy bez hranic - zapojení do projektu JCU, činnostní učení pro žáky v oblasti biologie, matematiky a fyziky
  •            Mezinárodní jazykové zkoušky z anglického jazyka
  • Od školního roku 2012/2013 pořádáme pro děti tzv. Příměstské tábory ( vždy v červenci)
  • Projekty MŠMT    - ZŚ Třeboň jede do Evropy
  •                           -  Tvořivá dílna
  •                           - Šablony 2016 (realizace od února 2017)
  • Byl podán projekt do IROP - Multifunkční učebna cizích jazyků
  • Zapojenost do projektu Fandíme zdraví (celorepubliková zaměřenost)
  • Od roku 2017 jsme se stali fakutní školou Jihočeské univerzity - Pedagogické fakulty
  • Od škooního roku 2018 /2019 jsme zapojeni do projektu příhraniční spolupráce " Škola bez hranic 2018/2019". Budou probíhat vzájemná setkání našich žáků a žáků z německého Freyungu.
  • Byl opět podán projekt na multifunkční učebnu ( MaS)
  • Ukončili jsme Šablony II.(1 740 488Kč),  ukončili jsme Šablony III.(914 566Kč)
  • Pracujem v projektu Jana Amose Komenského I. (JAK I - 2 190 075Kč)